Historie domu

Roku 1896 podává na stavební úřad Ludvík Sokol plány ke stavbě svého nového domu v tehdejší Vídeňské ulici, dnes Koněvova 71. Stavbu projektuje Stavební a podnikatelská kancelář Josefa Vacka. Nad vjezdem do domu se pyšně tyčí název U Zlatého Beránka, který bohužel zůstal jen na papíře a pro dům nebyl nikdy v minulosti použit. Až nyní, přesně po 120 letech hrdě zrealizujeme to, co koncem 19. století Josef Vacek navrhl.

Hostinec u Sládků i řeznictví
V přízemí domu se nacházel Hostinec u Sládků, kde nabízeli domácí kuchyni a točili vyhlášený smíchovský Staropramen. Ten pocházel z pivovaru, který založili smíchovští podnikatelé v roce 1896. Název Staropramen získal pivovar až v roce 1913. Díky modernizaci pivovarnictví kvetlo, a tak i u Sládků si mohli žižkovští dopřát první desetistupňové pivo, podle jedinečné receptury sládka Michaela Trnky. Napravo od hostince bylo řeznictví s vždy čerstvým masem.

Ve stájích na dvoře řehtali koně
20. 3. 1948 podává Ludvík Sokol plány rekonstrukce kůlny na koňské postroje, která jak psal, hrozila spadnutím. Plány architekta Františka Hejného uspěly a dodatečné povolení stavebního úřadu hl. Města Prahy bylo doručeno o týden později. A tak kůlna ve dvoře na koňské postroje nespadla. A pan Sokol jakožto živnostník mohl dále podnikat a zajišťovat nepravidelnou dopravu po Praze a okolí. Zpočátku zapřahal hlavně koně ze stájí postavených ve dvoře domu. Později, s rozvojem motorismu, začal jezdit také s prvními modely automobilů.

Od Vídeňské po Koněvovu
Současná ulice Koněvova byla vždy důležitou spojnicí Prahy s dalšími městy. Její název proto nebyl nikdy ponechán náhodě.

Až do roku 1875 se jmenovala Vídeňská, protože směřovala do Rakouska. V roce 1876 ji přejmenovali na Poděbradovu, a tak to zůstalo až do roku 1940.

photo-24-10-16-15-26-09

V období německé okupace, v letech 1940 – 1945, nesla název Brněnská. Později, v letech 1945 – 1946 byla znovu na chvíli přejmenována na ulici Poděbradovu.

Na počest maršála Ivana Štěpanoviče Koněva, který se svými vojsky osvobodil Prahu od německých okupantů, byla pojmenována roku 1946 jako Třída Maršála Koněva. Tento název ulice nese dodnes, jen ve zkrácené podobě.

Budoucí podoba domu na adrese Koněvova 902/71

vizualizace domu

 

Domluvit schůzku

Zadejte vaše kontaktní informace a prodejce se vám obratem ozve.

Vyplňte prosím všechna pole níže!